O przedszkolu

STATUT

 

 

 

STATUT

PRZEDSZKOLA MIEJSKIEGO NR 2

W GUBINIE

 

ROZDZIAŁ I

POSTANOWIENIA OGÓLNE

 

§ 1

  1. Nazwa przedszkola brzmi: Przedszkole Miejskie nr 2,  ul. Dr. Kunickiego 8a  66-620 Gubin,
  2. Placówka zgodnie z Uchwałą nr XLVII/547/2010 Rady Miejskiej w Gubinie z dnia 10.09.2010 z dniem 01.01.2011 jest jednostką budżetową.
  3. Organem prowadzącym przedszkole jest Gmina Gubin o statusie miejskim. Nadzór pedagogiczny nad przedszkolem sprawuje Lubuski Kurator Oświaty.

 

§ 2

Przedszkole Miejskie nr 2 w Gubinie zwane w dalszej części „przedszkolem” działa w oparciu o postanowienia:

 

  1. Ustawa o systemie oświaty z dn. 7 września 1991 (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572 z późn. zm.).
  1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 21 maja 2001 r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół (Dz. U. z dnia 19 czerwca 2001 r. Nr 61, poz. 624 z późn. zm.).

 

§ 3

  1. Przedszkole funkcjonuje cały rok.
  2. Przerwa wakacyjna ustalana jest przez organ prowadzący w porozumieniu z dyrektorem i radą rodziców.
  3. Przedszkole pracuje w godzinach od 630 do 1630 w dni robocze od poniedziałku do piątku z uwzględnieniem realizacji podstawy programowej.
  4. Dzienny czas pracy przedszkola, w tym 5 godzin dzienne na realizację podstawy programowej wychowania przedszkolnego, ustala organ prowadzący na wniosek dyrektora przedszkola i Rady Pedagogicznej,
  5. W dniach kiedy odbywają się zajęcia dodatkowe, czas realizacji podstawy programowej wydłuża się o czas trwania zajęć.  
  6. W celu zapewnienia bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki, budynek i teren przedszkola objęty jest zewnętrznym systemem monitoringu  wizyjnego CCTV, nagrania z monitoringu mogą być udostępnione policji lub innym służbom w celu ustalenia kradzieży, niszczenia mienia lub innych wykroczeń popełnionych na terenie przedszkola.

 

 

 

§ 4

1.       Czas pracy i godziny dostosowane są do potrzeb środowiskowych w zakresie opieki, zdrowia i wychowania dzieci.

2.       Organizację pracy przedszkola określa ramowy rozkład dnia, który jest ustalony przez dyrektora przedszkola na wniosek rady pedagogicznej, z uwzględnieniem zasad higieny i ochrony zdrowia, liczby dzieci w oddziale oraz oczekiwań rodziców (prawnych opiekunów).

  1. Dzieci mogą być zakwalifikowane do korzystania z 1, 2 lub 3 posiłków dziennie, w zależności od czasu przebywania w przedszkolu.
  2. Pełny koszt wyżywienia pokrywają rodzice, wg ustalonej stawki wyżywienia zgodnie z normami żywienia dzieci w przedszkolu.
  3. Przedszkole na wniosek rodziców współdziała z MOPS-em w sprawach dofinansowania opłat za wyżywienie dla rodzin w trudnej sytuacji materialnej.
  4. Opłatę za przedszkole rodzice winni wpłacać w terminie ustalonym przez dyrektora przedszkola za dany miesiąc.
  5. Koszty utrzymania przedszkola pokrywane są w części z budżetu miasta.
  6. Część kosztów utrzymania przedszkola pokrywają rodzice w formie opłaty stałej, zgodnie z Uchwałą Rady Miasta.
  1. Planowaną nieobecność dziecka w przedszkolu należy zgłaszać u dyrektora lub nauczycielki we wcześniejszym terminie. Opłata za zgłoszoną nieobecność zostaje odliczona z wyżywienia np. .pobyt w sanatorium,
  2. Przedszkole umożliwia dzieciom podtrzymanie tożsamości narodowej, religijnej i etnicznej – w ramach organizowanych zajęć przedszkole, za zgodą rodziców stwarza możliwość uczestnictwa w katechezie.

10 .W placówce na wniosek rodziców (prawnych opiekunów) są prowadzone zajęcia dodatkowe. Zajęcia  

       dodatkowe prowadzone są w zależności od ilości zgłoszeń na podstawie zatwierdzonych programów. 11. W przedszkolu mogą być prowadzone  następujące zajęcia dodatkowe:

 

·         religia,

·         język obcy,

·         zajęcia rytmiczno-ruchowe,

·         zajęcia korekcyjne, logopedyczne,

·         w miarę potrzeb zajęcia specjalistyczne na podstawie opinii dostarczonej przez rodziców dziecka lub prawnych opiekunów.

12.     Czas trwania zajęć prowadzonych dodatkowo, w szczególności zajęć umuzykalniających, nauki języka obcego, nauki religii i zajęć rewalidacyjnych, powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić:  -  z dziećmi w wieku 2--3 lat - około 20 minut,

                                   - z dziećmi w wieku 4-5- lat - około 30 minut,

  1. Przedszkole organizuje w zależności od potrzeb:

 

a)       zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju

b)       zajęcia korekcyjno-kompensacyjne

 

  1. Organizacja oraz prowadzenie ww. zajęć odbywać się będzie na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

 

ROZDZIAŁ II

CELE I ZADANIA PRZEDSZKOLA

 

§ 5

  1. Przedszkole realizuje cele i zadania określone w obowiązujących przepisach, w tym w szczególności: w podstawie programowej wychowania przedszkolnego dla przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych:

 

a)       wspomaga indywidualny rozwój dziecka i wczesną edukację dzieci od trzeciego roku życia do rozpoczęcia nauki w pierwszej klasie sześcioletniej szkoły podstawowej,

b)       przedszkole organizuje zajęcia dodatkowe uwzględniając w szczególności potrzeby i możliwości rozwojowe dzieci,

c)       przedszkole umożliwia dzieciom podtrzymanie tożsamości narodowej, religijnej i etnicznej – w ramach organizowanych zajęć przedszkole za zgodą rodziców stwarza możliwość uczestnictwa w katechezie,

d)       współdziała z rodziną pełniąc funkcję doradcy, podejmuje działania wychowawcze, wspierające indywidualny rozwój każdego dziecka, udziela rzetelnych informacji o postępach dziecka,

e)       przygotowuje dzieci do podjęcia nauki szkolnej,

f)        zapewnia dzieciom pomoc psychologiczno-pedagogiczną polegającą na rozpoznawaniu i zaspakajaniu indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych dziecka oraz rozpoznawaniu jego indywidualnych możliwości psychofizycznych,

g)       zapewnia zajęcia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka.

 

  1. Wynikające z powyższych celów zadania, przedszkole realizuje w ramach następujących obszarów edukacyjnych:

 

a)       zapewnienie opieki i wspomaganie rozwoju dziecka w przyjaznym, bezpiecznym i zdrowym środowisku,

b)       uwzględnianie indywidualnych potrzeb dziecka, troska o zapewnienie równych szans, umacnianie wiary we własne siły i możliwości osiągania sukcesu,

c)       stwarzanie warunków do rozwijania samodzielności, dążenia do osiągania celów, podejmowania odpowiedzialności za siebie i za najbliższe otoczenie,

d)       rozwijanie wrażliwości moralnej,

e)       kształtowanie umiejętności obserwacji, ułatwianie rozumienia zjawisk zachodzących w dostępnym doświadczeniu dziecka, otoczeniu przyrodniczym, społecznym, kulturowym i technicznym,

f)        rozbudzanie ciekawości poznawczej, zachęcanie do aktywności badawczej i wyrażania własnych myśli i przeżyć,

g)       rozwijanie wrażliwości estetycznej, tworzenie warunków do rozwoju wyobraźni, fantazji oraz ekspresji plastycznej, muzycznej i ruchowej,

h)       zapewnienie warunków do harmonijnego rozwoju fizycznego, bezpiecznego postępowania i zachowań prozdrowotnych.

 

§ 6

  1. Praca wychowawczo-dydaktyczna i opiekuńcza prowadzona jest w oparciu o program wychowania przedszkolnego wybrany z zestawu programów wychowania przedszkolnego i przyjętego do realizacji w danym roku szkolnym, lub programu autorskiego, opracowanego przez nauczycieli przedszkola, w ramach działalności innowacyjnej i eksperymentalnej oraz wieloletniego kierunku pracy „przedszkole promujące zdrowy styl życia”.
  2. Szczegółowe zadania przedszkola i sposób ich realizacji ustalony jest w planie rozwoju placówki i planach pracy poszczególnych oddziałów.
  3. Godzina pracy zajęć w przedszkolu trwa 60 minut.
  4. Czas trwania zajęć dydaktyczno-wychowawczych z dziećmi powinien być dostosowany do możliwości rozwojowych dzieci i wynosić od 15 do 30 minut.

 

§ 7

  1. W czasie pobytu w przedszkolu oraz w trakcie zajęć poza terenem opiekę nad dziećmi sprawują nauczycielki, pamiętając o przestrzeganiu w szczególności przepisów BHP, p. poż., ruchu drogowego.
  2. Dziecko powinno być przyprowadzane i odbierane z przedszkola przez rodziców (opiekunów) lub inną osobę upoważnioną na piśmie przez nich, która zapewnia pełne bezpieczeństwo.
  3. Przy odbiorze dziecka z przedszkola nauczyciel winien przestrzegać zasady, aby rodzeństwo, które odbiera dziecko miało ukończone najmniej 10 lat.

4.      Osobom nietrzeźwym nie będą wydawane dzieci ze względu na zapewnienie im bezpieczeństwa.

  1. Podczas schodzenia i rozchodzenia się dzieci zapewnione jest ich bezpieczeństwo.
  2. Przy wyjściu dzieci poza teren przedszkola zapewnia się dodatkowo jednego opiekuna na 15 dzieci.
  3. W sytuacji organizowanych wycieczek autokarowych dla dzieci za zgodą rodziców (opiekunów) zostaje sporządzona lista uczestników, karta wycieczki zawierająca program wycieczki, imię, nazwisko kierownika, opiekunów, czas trwania i miejsce wycieczki.
  4. Kartę wycieczki zatwierdza dyrektor po uprzednim powiadomieniu organu prowadzącego.
  5. Podczas organizowania przez przedszkole uroczystości i imprez z udziałem rodziców, nauczyciele odpowiadają za bezpieczeństwo dzieci do momentu zakończenia części oficjalnej uroczystości. Następnie opiekę nad dziećmi przejmują rodzice, prawni opiekunowie lub inne osoby dorosłe pod opieką których znajdowało się dziecko.

 

§ 8

1.       Dyrektor przedszkola powierza każdy oddział opiece jednej nauczycielce lub dwóm nauczycielkom, w zależności od czasu pracy oddziału lub przyjętych dodatkowych zadań (integracja oddziału).

2.       W celu osiągnięcia lepszych efektów pracy wychowawczo-dydaktycznej przez cały okres uczęszczania dzieci do przedszkola, powierza się opiece dany oddział jednemu wychowawcy.

 

ROZDZIAŁ III

ORGANY PRZEDSZKOLA

 

§ 9

Organami przedszkola są:

 

  1. Dyrektor przedszkola
  2. Rada Pedagogiczna
  3. Rada Rodziców

 

§ 10

  1. Dyrektora wyłania się w drodze konkursu lub powołuje go Burmistrz Miasta:
  2. Dyrektor przedszkola w szczególności:

 

a)       kieruje działalnością przedszkola i reprezentuje je na zewnątrz,

b)       sprawuje nadzór pedagogiczny, a w szczególności:

 

·         opracowuje na każdy rok szkolny plan nadzoru pedagogicznego, który przedstawia radzie pedagogicznej i radzie rodziców w terminie do 15 września roku szkolnego, którego dotyczy plan,

·         planuje, organizuje i przeprowadza badania pracy przedszkola w wybranych zakresach działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej, planuje i przeprowadza hospitacje, opracowuje tematykę szkoleń nauczycieli uwzględniając wnioski ze sprawowanego nadzoru,

·         inspiruje i wspomaga nauczycieli w spełnieniu przez nich wymagań w zakresie jakości pracy przedszkola oraz w podejmowaniu nowatorstwa pedagogicznego,

·         przed zakończeniem każdego roku szkolnego przedstawia radzie pedagogicznej i radzie rodziców informację o realizacji planu nadzoru,

·         opracowuje program rozwoju placówki wykorzystując wyniki przeprowadzonych badań, wnioski z prowadzonego nadzoru pedagogicznego,

·         gromadzi informacje o pracy nauczycieli w celu dokonania oceny ich pracy wg zasad określonych w odrębnych przepisach,

·         sprawuje opiekę nad wychowankami oraz stwarza warunki harmonijnego rozwoju psychofizycznego poprzez aktywne działanie prozdrowotne,

·         przygotowuje arkusz organizacji pracy przedszkola i przedstawia go do zatwierdzenia organowi prowadzącemu po zaopiniowaniu go przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny,

·         przewodniczy radzie pedagogicznej i realizuje jej uchwały oraz uchwały rady rodziców podjęte w ramach ich kompetencji,

·         jako przewodniczący rady pedagogicznej przygotowuje i prowadzi posiedzenia,

·         przedstawia radzie pedagogicznej przynajmniej dwa razy w roku szkolnym wnioski wynikające z nadzoru pedagogicznego,

·         wstrzymuje wykonanie uchwał niezgodnych z przepisami prawa; o wstrzymaniu wykonania uchwały dyrektor niezwłocznie zawiadamia organ prowadzący przedszkole oraz organ sprawujący nadzór pedagogiczny; ww. organy uchylają uchwałę w razie stwierdzenia jej niezgodności z przepisami prawa; rozstrzygnięcie organu sprawującego nadzór pedagogiczny jest ostateczne,

·         realizuje zadania związane z procedurą awansu zawodowego nauczycieli,

·         może współdziałać ze szkołami wyższymi oraz z zakładami kształcenia nauczycieli w organizacji praktyk pedagogicznych,

·         dysponuje środkami określonymi w planie finansowym przedszkola zaopiniowanym przez radę pedagogiczną i ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wykorzystanie,

·         planuje i odpowiada za realizacje planu finansowego przedszkola zgodnie z obowiązującymi przepisami,

·         współpracuje z rodzicami, organem prowadzącym oraz instytucjami nadzorującymi i kontrolującymi,

·         koordynuje współpracę organów przedszkola, zapewnia im swobodne działanie zgodnie z planem,

·         dyrektor jest kierownikiem zakładu pracy dla zatrudnionych w przedszkolu nauczycieli i pracowników nie będących nauczycielami,

·         podejmuje decyzję o przyjęciu oraz skreśleniu dziecka z przedszkola,

·         powiadamia dyrektora szkoły w obwodzie, w którym mieszka dziecko 6-letnie o spełnianiu przez nie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego,

·         stwarza warunki do działania w placówce wolontariuszy, stowarzyszeń, organizacji, harcerskich lub innych, których celem statutowym jest działalność wychowawcza i opiekuńcza przedszkola,

·         podaje do publicznej wiadomości do dnia 15 czerwca odpowiednio: zestaw programów wychowania przedszkolnego oraz zestaw podręczników, które będą obowiązywały od początku następnego roku szkolnego,

·         zapewnia pracownikom właściwe warunki pracy zgodnie z przepisami Kodeksu pracy, BHP i p. poż.,

·         prowadzi dokumentację kancelaryjno-archiwalną i finansową oraz zasady i procedury kontroli zarządczej wraz z monitoringiem jej realizacji, zgodnie z obowiązującymi przepisami

·         wykonuje zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa uczniom i nauczycielom w czasie zajęć organizowanych przez placówkę,

·         informuje w terminie do 30 września każdego roku, dyrektora szkoły podstawowej, w obwodzie której dziecko mieszka, o realizacji obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego.

 

  1. Dyrektor w szczególności decyduje w sprawach:

 

a)       zatrudnienia i zwalniania nauczycieli oraz innych pracowników przedszkola,

b)       przyznawania nagród oraz wymierzania kar porządkowych nauczycielom oraz innym pracownikom przedszkola,

a)       występowania z wnioskami po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej w sprawach odznaczeń, nagród i innych wyróżnień dla nauczycieli oraz pozostałych pracowników przedszkola.

 

  1. Dyrektor przedszkola wykonuje inne zadania wynikające z obowiązujących przepisów.

 

§ 11

  1. Rada pedagogiczna jest kolegialnym organem przedszkola w zakresie realizacji zadań dotyczących kształcenia, wychowania i opieki.
  2. Przedszkole tworzy własną radę pedagogiczną, w skład której wchodzą wszyscy nauczyciele pracujący w przedszkolu. W zebraniach rady pedagogicznej mogą brać udział z głosem doradczym osoby zapraszane przez przewodniczącego, za zgodą lub na wniosek rady pedagogicznej, w tym przedstawiciele stowarzyszeń i innych organizacji.

3.      Zebrania rady pedagogicznej organizowane są co najmniej 5 razy w roku.

  1. Rada pedagogiczna działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.
  2. Do kompetencji rady pedagogicznej należy:

 

a)       przygotowanie projektu statutu przedszkola i jego zmian,

b)       opracowanie programu rozwoju placówki,

c)       tworzenie i zatwierdzanie planów pracy przedszkola,

d)       podejmowanie uchwał w sprawie innowacji i eksperymentów pedagogicznych,

e)       ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli przedszkola.

 

  1. Rada pedagogiczna opiniuje w szczególności:

 

a)       organizację pracy przedszkola, w tym tygodniowy rozkład zajęć,

b)       projekt planu finansowego przedszkola,

c)       przyjęcie lub skreślenie dziecka z listy przedszkolaków w trakcie roku szkolnego,

d)       wnioski o nagrody,

e)       propozycje dyrektora przedszkola w sprawach przydziału nauczycielom stałych prac i zajęć w ramach wynagrodzenia zasadniczego oraz dodatkowo płatnych zajęć dydaktycznych, wychowawczych, opiekuńczych,

f)        wnioski dyrektora o przyznanie nauczycielom odznaczeń, nagród i innych wyróżnień,

g)       opiniuje na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny oraz organu prowadzącego pracę dyrektora w trybie i na zasadach określonych w regulaminie.

 

  1. Terminy i tematyka posiedzeń rady pedagogicznej zawarte w rocznym planie pracy wychowawczo dydaktycznej przedszkola podawane są do wiadomości nie później niż 7 dni przed posiedzeniem.
  2. Zebrania plenarne rady pedagogicznej są organizowane przed rozpoczęciem roku szkolnego, po pierwszym semestrze i po zakończeniu rocznych zajęć oraz w miarę potrzeb bieżących.
  3. Zebrania mogą być organizowane na wniosek organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z inicjatywy rady pedagogicznej, przewodniczącego rady rodziców, organu prowadzącego placówkę albo co najmniej 1/3 członków rady pedagogicznej.
  4. Przewodniczący prowadzi i przygotowuje zebrania rady pedagogicznej i zawiadamia wszystkich jej członków o terminie, zgodnie z regulaminem rady.
  5. Dyrektor przedszkola przedstawia radzie pedagogicznej, nie rzadziej niż dwa razy w roku szkolnym ogólne, wnioski ze sprawowanego nadzoru pedagogicznego oraz informacje o działalności przedszkola.
  6. Posiedzenia rady pedagogicznej protokołowane są w „księdze protokołów” przez wyznaczonego nauczyciela i zatwierdzane przez dyrektora.
  7. W celu podjęcia uchwały przeprowadza się głosowanie; głosowanie jest jawne – w szczególnych przypadkach rada pedagogiczna może podjąć decyzję o przeprowadzeniu tajnego głosowania.
  8. Uchwały rady pedagogicznej są podejmowane zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy członków.
  9. Z posiedzenia rady pedagogicznej sporządza się listy obecności, które znajdują się w księdze protokołów.
  10. Rada pedagogiczna może wystąpić z wnioskami o odwołanie nauczyciela ze stanowiska dyrektora lub innego stanowiska kierowniczego w przedszkolu.
  11. W przypadku wystąpienia zdarzenia, o którym mowa w punkcie 15, organ uprawniony do odwołania jest obowiązany przeprowadzić postępowanie wyjaśniające i powiadomić o jego wyniku radę pedagogiczną w ciągu 14 dni od otrzymania wniosku.
  12. Rada pedagogiczna spośród przedstawionych przez nauczycieli programów wychowania przedszkolnego oraz podręczników ustala w drodze uchwały, po zasięgnięciu opinii rady rodziców, odpowiedni przedszkolny zestaw programów i podręczników.
  13. W uzasadnionych przypadkach rada pedagogiczna na wniosek nauczyciela lub rady rodziców może dokonać zmian w zestawie programów wychowania przedszkolnego lub szkolnym zestawie podręczników, z tym, że zmiana w tych zestawach nie może nastąpić w ciągu roku szkolnego.
  14. Osoby biorące udział w zebraniu rady pedagogicznej są obowiązane do nieujawniania spraw poruszanych na zebraniu rady pedagogicznej, które mogą naruszyć dobro osobiste dzieci lub ich rodziców, a także nauczycieli i innych pracowników przedszkola.

 

§ 12

  1. W przedszkolu działa rada rodziców, która jest społecznym organem przedszkola.
  2. Rada rodziców funkcjonuje w oparciu o uchwalony przez siebie regulamin, który nie może być sprzeczny ze statutem przedszkola.
  3. Członkowie rady rodziców wybierani są co roku na pierwszym zebraniu grupowym rodziców, po trzech przedstawicieli z każdej grupy.
  4. Rada rodziców może występować do dyrektora, innych organów placówki, w tym organu prowadzącego szkołę lub organu sprawującego nadzór pedagogiczny, z wnioskami i opiniami dotyczącymi wszystkich spraw przedszkola.
  5. Zakres działania rady rodziców:

 

·         uchwalanie regulaminu rady rodziców,

·         w porozumieniu z radą pedagogiczną uchwalanie statutu przedszkola,

·         opiniowanie projektu planu finansowego składanego przez dyrektora,

·         opiniowanie planów pracy przedszkola, projektów innowacyjnych i eksperymentów pedagogicznych oraz istotnych dla przedszkola spraw,

·         opiniowanie wyborów przedszkolnych programów wychowania oraz zestawów podręczników,

·         jeżeli w terminie 30 dni od dnia rozpoczęcie roku szkolnego rada rodziców nie uzyska porozumienia z radą pedagogiczną w sprawie programu wychowania, program ten ustala dyrektor w uzgodnieniu z organem sprawującym nadzór pedagogiczny; program ustalony przez dyrektora obowiązuje do czasu uchwalenia programu przez radę rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną.

 

  1. Rada Rodziców w szczególności wyraża opinię na temat funkcjonowania przedszkola.
  2. W celu wspierania działalności statutowej przedszkola, rada rodziców może gromadzić fundusze z dobrowolnych składek rodziców lub innych źródeł.
  3. Zasady wydatkowania funduszy rady rodziców określa regulamin uchwalony i realizowany przez radę rodziców.
  4. Skargi i wnioski rodziców przyjmuje dyrektor przedszkola w wyznaczonym dniu tygodnia.

 

 

 

 

 

 

 

ROZDZIAŁ IV

ORGANIZACJA PRZEDSZKOLA

 

§ 13

  1. Podstawową jednostką organizacyjną jest oddział, w którym zgrupowane są dzieci według zbliżonego wieku z uwzględnieniem ich potrzeb, zainteresowań.
  2. Liczba dzieci w oddziale nie może przekraczać 25.
  3. Dzieci niepełnosprawne mogą być przyjęte do przedszkola po przedłożeniu orzeczenia poradni psychologiczno-pedagogicznej, określającego ich poziom rozwoju i stan zdrowia.

4.       Rekrutację dzieci do przedszkola przeprowadza się do dnia 30 kwietnia każdego roku zgodnie z obowiązującymi przepisami.

5.       W uzasadnionych przypadkach mogą być przyjęcia dzieci do przedszkola w ciągu roku kalendarzowego w ramach wolnych miejsc.

  1. Szczegółową organizację wychowania i opieki w danym roku szkolnym określa arkusz organizacji przedszkola opracowany przez dyrektora najpóźniej do 30 maja danego roku kalendarzowego.

7.       Arkusz podlega zatwierdzeniu przez organ prowadzący po zaopiniowaniu przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

8.       W arkuszu organizacji przedszkola zamieszcza się w szczególności:

 

a)       liczbę dzieci i czas pracy poszczególnych oddziałów,

b)       liczbę pracowników,

c)       ogólną liczbę godzin finansowanych ze środków przydzielonych przez organ prowadzący,

d)       informacje o awansie zawodowym nauczycieli,

 

9.       Organizację pracy w ciągu dnia określa ramowy rozkład dnia ustalony przez dyrektora w porozumieniu z radą pedagogiczną przedszkola, z uwzględnieniem wymagań zdrowia i higieny pracy oraz oczekiwań rodziców.

10.    Nauczyciel, któremu powierzono opiekę nad danym oddziałem, ustala na podstawie ramowego rozkładu dnia, szczegółowy ruchomy rozkład dnia danego oddziału z uwzględnieniem potrzeb i zainteresowań dzieci.

  1. Liczba miejsc organizacyjnych w przedszkolu nie może przekroczyć 140.
  2. Przedszkole jest placówką 5-oddziałową.
  3. Liczba oddziałów zbliżonych wiekowo w zależności od potrzeb i możliwości organizacyjnych placówki może ulegać zmianie.

 

§ 14

W celu osiągnięcia lepszych efektów pracy wychowawczo-dydaktycznej, przez cały okres uczęszczania dzieci do przedszkola, powierza się opiece dany oddział jednemu wychowawcy.

 

 

§ 15

1.       W pierwszej kolejności do przedszkola przyjmowane są:

 

a)       dzieci 5 i 6-letnie,

b)       dzieci matek i ojców samotnie je wychowujących, matek lub ojców, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności bądź całkowitą niezdolność do pracy, albo niezdolność do samodzielnej egzystencji, a także dzieci z rodzin zastępczych,

c)       dzieci już uczęszczające do przedszkola.

 

2.       Rekrutacja dzieci do przedszkola prowadzone jest w oparciu o opracowaną procedurę oraz regulamin rekrutacji dzieci.

 

§ 16

1.       Dyrektor w porozumieniu z radą pedagogiczną i radą rodziców może podjąć decyzję o skreśleniu dziecka z listy dzieci uczęszczających do przedszkola w następujących przypadkach:

 

a)       systematycznego zalegania z odpłatnością za przedszkole,

b)       nieobecności dziecka trwającej miesiąc i niezgłoszenia tego faktu do przedszkola.

 

 

ROZDZIAŁ V

WYCHOWANKOWIE PRZEDSZKOLA

 

§ 17

1.       Do przedszkola uczęszczają dzieci w wieku od 1 do 6 lat,

2.       Dziecko, któremu odroczono realizację obowiązku szkolnego, może uczęszczać do przedszkola nie dłużej niż do końca roku szkolnego, w tym roku kalendarzowym w którym kończy 10 lat.

3.       Przedszkole prowadzi obowiązkowe roczne przygotowanie przedszkolne dzieci 5 i 6-letnich.

  1. Dziecku w przedszkolu przysługują prawa wynikające z Konwencji Praw Dziecka, a w szczególności do:

 

a)       właściwie zorganizowanego procesu opiekuńczo-wychowawczego i dydaktycznego zgodnie z zasadami higieny pracy umysłowej,

b)       poszanowania własności,

c)       partnerskiej rozmowy na każdy temat,

d)       opieki i ochrony,

e)       akceptacji jego osoby.

 

 

 

ROZDZIAŁ VI

RODZICE

 

§ 18

  1. Do podstawowych obowiązków rodzica należy:

 

a)       przestrzeganie niniejszego statutu,

b)       zaopatrzenie dziecka w niezbędne przedmioty, przybory i pomoce,

c)       respektowanie uchwał rady pedagogicznej i rady rodziców,

d)       przyprowadzanie i odbieranie dziecka z przedszkola przez rodziców lub przez upoważnioną przez rodziców osobę zapewniającą dziecku pełne bezpieczeństwo,

e)       terminowe uiszczanie odpłatności za pobyt dziecka w przedszkolu,

f)        informowanie o przyczynach nieobecności dziecka w przedszkolu.

 

  1. Rodzice dziecka podlegającego obowiązkowi rocznego przygotowania przedszkolnego zobowiązani są do:

 

a)       dopełnienia czynności związanych ze zgłoszeniem dziecka do przedszkola lub oddziału przedszkolnego,

b)       zapewnienia regularnego uczęszczania dziecka na zajęcia.

 

  1. Niespełnienie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego podlega egzekucji w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
  2. Przez niespełnienie obowiązku rocznego przygotowania przedszkolnego należy rozumieć nieusprawiedliwioną nieobecność w okresie jednego miesiąca na co najmniej 50%.

 

§ 19

1.       Rodzice i nauczyciele na bieżąco współpracują ze sobą w sprawach wychowania i kształcenia dzieci.

2.       Nauczyciel rzetelnie i na bieżąco informuje rodziców na temat postępów dziecka, organizuje zebrania z rodzicami, zajęcia otwarte dla rodziców.

3.       Rodzice mają prawo do:

 

a)       poznania zakresu zadań wynikających z planu rozwoju przedszkola i planów miesięcznych,

b)       uzyskania rzetelnej informacji na temat swego dziecka, jego zachowania i rozwoju,

c)       wyrażania i przekazywania organowi sprawującemu nadzór pedagogiczny opinii na temat pracy przedszkola w formie pisemnej lub ustnej.

 

§ 20

1.       W celu wymiany informacji dyrektor organizuje spotkania z rodzicami nie rzadziej niż raz na kwartał.

2.       W celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych i dydaktycznych organizuje się na terenie przedszkola zebrania szkoleniowe dla rodziców, na które mogą być zapraszani przedstawiciele poradni psychologiczno-pedagogicznej lub inni prelegenci.

 

§ 21

Formy współpracy przedszkola z rodzicami:

 

a)       zabrania grupowe,

b)       zebrania ogólne,

c)       zajęcia otwarte,

d)       konsultacje i rozmowy indywidualne z dyrektorem i nauczycielem,

e)       kąciki informacyjne dla rodziców,

f)        uroczystości przedszkolne,

g)       wycieczki.

 

 

 

 

ROZDZIAŁ VII

NAUCZYCIELE I INNI PRACOWNICY PRZEDSZKOLA

 

§ 22

  1. W przedszkolu zatrudnieni są:

 

a)       dyrektor,

b)       nauczyciele,

c)       pracownicy administracji i obsługi.

 

  1. Nauczyciel obowiązany jest:

 

1)       rzetelnie realizować zadania związane z powierzonym mu stanowiskiem oraz podstawowymi funkcjami placówki: dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą, w tym zadania związane z zapewnieniem bezpieczeństwa dzieciom w czasie zajęć organizowanych przez przedszkole,

2)       wspierać każde dziecko w jego rozwoju,

3)       dążyć do pełni własnego rozwoju osobowego,

4)       kształcić i wychowywać dzieci u umiłowaniu ojczyzny, w poszanowaniu Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, w atmosferze wolności sumienia i szacunku dla każdego człowieka,

5)       dbać o kształtowanie u dzieci postaw moralnych i obywatelskich zgodnie z ideą demokracji pokoju i przyjaźni między ludźmi różnych narodów, ras i światopoglądów.

 

  1. Nauczyciel przedszkola prowadzi pracę dydaktyczno-wychowawczą i opiekuńczą zgodnie z obowiązującymi programami nauczania, odpowiada za jakość i wyniki tej pracy. Szanuje godność dziecka i respektuje jego prawa.
  2. Do zakresu zadań nauczycieli należy:

 

a)       planowanie i prowadzenie pracy dydaktyczno-wychowawczej zgodnie z obowiązującym programem, ponoszenie odpowiedzialności za jej jakość,

b)       wspieranie rozwoju psychofizycznego dziecka,

c)       prowadzenie obserwacji pedagogicznych, mających na celu poznanie i zabezpieczenie potrzeb rozwojowych dzieci oraz dokumentowanie tych obserwacji,

d)       dokonuje analizy gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole,

e)       przygotowuje do dnia 30 kwietnia danego roku szkolnego informacje o gotowości dziecka 5 i 6 -letniego do podjęcia nauki w szkole,

f)        stosowanie twórczych i nowoczesnych metod nauczania  i wychowania,

g)       odpowiedzialność za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w przedszkolu i poza jego terenem w czasie wycieczek , spacerów itp.,

h)       współpraca ze specjalistami świadczącymi kwalifikowaną pomoc psychologiczno-pedagogiczną, zdrowotną i inną,

i)         planowanie własnego rozwoju zawodowego – systematyczne podnoszenie swoich kwalifikacji zawodowych przez aktywne uczestnictwo w różnych formach doskonalenia zawodowego,

j)        dbałość o warsztat pracy i gromadzenie pomocy naukowych oraz troska o estetykę pomieszczeń,

k)       eliminowanie przyczyn niepowodzeń dzieci,

l)         współdziałanie z rodzicami w sprawach wychowania i nauczania dzieci z uwzględnieniem prawa rodziców do znajomości zadań wynikających w szczególności z programu wychowania przedszkolnego, realizowanego w danym oddziale i uzyskiwania informacji dotyczących dziecka, jego zachowania i rozwoju,

m)     prowadzenie dokumentacji przebiegu nauczania, działalności wychowawczej i opiekuńczej zgodnie z obowiązującymi przepisami,

n)       czynny udział w pracach rady pedagogicznej, realizacja jej postanowień i uchwał,

o)       aktywny udział w procesie wewnętrznego mierzenia jakości pracy przedszkola,

p)       inicjowanie i organizowanie imprez o charakterze dydaktycznym, wychowawczym, kulturalnym i rekreacyjno-sportowym,

q)       realizacja innych zadań zleconych przez dyrektora przedszkola, a wynikających z bieżącej działalności placówki,

r)        nauczyciele prowadzący zajęcia dodatkowe dla dzieci przedszkolnych ponoszą pełną odpowiedzialność za zdrowie i bezpieczeństwo powierzonych ich opiece dzieci podczas trwania tych zajęć,

s)        nauczyciele wybierają program wychowania przedszkolnego oraz zestaw podręczników, które zostały dopuszczone do użytku przedszkolnego oraz przedstawiają je radzie pedagogicznej do uchwalenia.

 

  1. Przed nawiązaniem stosunku pracy, nauczyciel jest obowiązany przedstawić dyrektorowi placówki informację z Krajowego Rejestru Karnego, celem potwierdzenia spełnienia warunku o niekaralności.
  2. Nauczyciele mianowani i dyplomowani podlegają odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub pełnionych przez nauczycieli obowiązków.
  3. Za uchybienia przeciwko porządkowi pracy, w rozumieniu art. 108 Kodeksu pracy, wymierzane są nauczycielom kary porządkowe, zgodnie z Kodeksem pracy.
  4. Karami dyscyplinarnymi dla nauczyciela są:

 

1)       nagana z ostrzeżeniem,

2)       zwolnienie z pracy,

3)       zwolnienie z pracy z zakazem przyjmowania ukaranego nauczyciela do pracy w zawodzie nauczycielskim w okresie 3 lat od ukarania,

4)       wydalenie z zawodu nauczycielskiego.

 

  1. Odpis prawomocnego orzeczenia wraz z uzasadnieniem włącza się do akt osobowych nauczyciela.
  2. Kary dyscyplinarne określone w art. 76 ust. 1 pkt 1-3 ustawy KN podlegają zatarciu, a odpis orzeczenia o ukaraniu dołączony do akt osobowych nauczyciela podlega zniszczeniu po upływie 3 lat od dnia doręczenia nauczycielowi prawomocnego orzeczenia o ukaraniu, a w przypadku kary określonej w art. 76 ust. 1 pkt 3a po upływie 6 lat od dnia doręczenia nauczycielowi prawomocnego orzeczenia o ukaraniu.
  3. Jeżeli w okresie przed zatarciem kary dyscyplinarnej nauczyciel zostanie ponownie ukarany dyscyplinarnie, terminy, o których mowa w ust. 1, liczy się od dnia doręczenia nauczycielowi prawomocnego orzeczenia o ponownym ukaraniu.
  4. Obowiązek wykonania postanowień ust. 1 spoczywa na dyrektorze placówki i organie prowadzącym przedszkole.
  5. Zawieszenie w pełnieniu obowiązków nie może trwać dłużej niż 6 miesięcy, chyba, że przeciwko nauczycielowi lub dyrektorowi toczy się postępowanie karne lub postępowanie dyscyplinarne, w związku z którym nastąpiło zawieszenie.
  6.  

 

§ 23

Nauczyciel otacza indywidualną opieką każdego ze swoich wychowanków i utrzymuje kontakt z ich rodzicami w celu:

 

a)       poznania i ustalenia potrzeb rozwojowych ich dzieci,

b)       ustalenia form pomocy w działaniach wychowawczych wobec dzieci,

c)       włączanie ich w działalność przedszkola.

 

§ 24

Nauczyciel ma prawo korzystać z pomocy merytorycznej i metodycznej ze strony:

 

a)       dyrektora,

b)       rady pedagogicznej,

c)       wyspecjalizowanych placówek i instytucji oświatowych i naukowych.

 

§ 25

1.       Zakres obowiązków pracowników administracyjno-obsługowych

 

a)       kucharka:

·         przyrządzać punktualnie zdrowe i higieniczne posiłki,

·         przyjmować produkty z magazynu, kwitować ich odbiór w raportach żywieniowych i dbać o ich racjonalne zużycie,

·         wydawać posiłki trzy razy dziennie,

·         wykonywać terminowe próbki porcji żywieniowych,

·         wykonywać inne prace zlecone przez dyrektora przedszkola wynikające z organizacji placówki,

·         posiadać znajomość przepisów BHP i zasad udzielania pierwszej pomocy,

·         prowadzić dokumentację HACCP oraz przestrzegać zasady bezpieczeństwa żywienia,

·         brać udział w organizowanych szkoleniach i zebraniach, w zależności od potrzeb;

 

b)       pomoc kuchenna:

 

·         pomagać kucharce w przyrządzaniu posiłków,

·         utrzymywać w czystości naczynia kuchenne i sprzęt,

·         dbać o czystość zmywalni i obieralni,

·         posiadać znajomość przepisów BHP i zasad udzielania pierwszej pomocy,

·         wykonywać inne prace zlecone przez dyrektora przedszkola wynikające z organizacji pracy przedszkola;

 

c)       intendentka:

 

·         zaopatrywać przedszkole w artykuły żywnościowe i chemiczne,

·         prowadzić dokumentację magazynową zgodnie z obowiązującymi przepisami,

·         brać udział w ustalaniu jadłospisów,

·         nadzorować sporządzanie posiłków, przydzielanie racji żywnościowych,

·         utrzymywać w czystości pomieszczenie magazynowe,

·         uczestniczyć w posiedzeniach rady rodziców,

·         posiadać znajomość przepisów BHP i zasad udzielania pierwszej pomocy,

·         wykonywać inne prace zlecone przez dyrektora przedszkola wynikające z organizacji pracy przedszkola,

·         prowadzić dokumentację HACCP oraz przestrzegać bezpieczeństwa żywieniowego;

 

d)       pomoc nauczycielki przedszkola:

 

·         pełnić czynności opiekuńcze i obsługowe w stosunku do dzieci,

·         uczestniczyć w zabawach i zajęciach, czynnościach gospodarczych organizowanych z dziećmi (mycie, karmienie, ubieranie, rozbieranie),

·         wykazywać troskę o estetyczny wygląd dzieci,

·         utrzymywać w należytym porządku i czystości meble i zabawki,

·         organizować spacery i uroczystości grupowe,

·         utrzymywać w czystości przydzielone pomieszczenia,

·         przygotować dzieci do odpoczynku poobiedniego,

·         posiadać znajomość przepisów BHP i zasad udzielania pierwszej pomocy,

·         wykonywać inne prace zlecone przez dyrektora przedszkola wynikające z organizacji pracy przedszkola;

 

e)       woźna:

 

·         utrzymywać w czystości pomieszczenia i sprzęt,

·         dbać o stan magazynu i zaopatrzenia w takie artykuły jak: ręczniki i pościel,

·         uczestniczyć w pracach porządkowych w czasie przeprowadzanych remontów,

·         przygotować salę do spożywania posiłków,

·         prać ręczniki, ścierki, firany, obrusy,

·         uczestniczyć z dziećmi i nauczycielką w spacerach, wycieczkach,

·         dbać o zabawki,

·         utrzymywać w czystości sanitariaty,

·         posiadać znajomość przepisów BHP i zasad udzielania pierwszej pomocy,

·         wykonywać inne prace zlecone przez dyrektora przedszkola wynikające z organizacji pracy przedszkola;

 

f)        pracownik gospodarczy – konserwator:

 

·         utrzymywać ład i porządek na placu przedszkolnym o każdej porze roku,

·         wykonywać bieżące naprawy i drobne remonty,

·         dbać o racjonalne zużycie gazu w różnych porach roku,

·         wykonywać inne prace zlecone przez dyrektora przedszkola wynikające z organizacji pracy przedszkola.

g)       gł. księgowa:

·         prowadzenie rachunkowości i gospodarki finansowej zgodnie z obowiązującymi

przepisami i zasadami;

·         sporządzanie, przyjmowanie, wprowadzenie do obiegu, archiwowanie

                      i kontrolowanie dokumentów,

·               bieżące i prawidłowe prowadzenie księgowości oraz sporządzanie kalkulacji

                   wynikowej kosztów wykonywanych zadań i sprawozdawczości finansowej,

·            przestrzeganie dyscypliny budżetowej i finansowej przy realizacji

                    budżetu przedszkola,

·         terminowe regulowanie zobowiązań, ściąganie należności,

·         terminowe opracowanie projektu budżetu , propozycji zmian, jego realizacja oraz wykonanie obowiązującej sprawozdawczości,

 

 

ROZDZIAŁ VIII

SPRAWY SPORNE

 

1.       Dyrektor jest przewodniczącym rady pedagogicznej, w związku z tym wykonuje uchwały, o ile są one zgodne z prawem oświatowym. Uchwały niezgodne z prawem oświatowym wstrzymuje i powiadamia o tym organ prowadzący i organ sprawujący nadzór pedagogiczny.

2.       Rozstrzyga sprawy sporne wśród rady pedagogicznej, jeśli w regulaminie je pominięto.

3.       Przyjmuje wnioski i bada skargi dotyczące nauczycieli i pracowników niepedagogicznych.

4.       Jest negocjatorem w sytuacjach konfliktowych pomiędzy nauczycielem a rodzicem.

5.       Dba o przestrzeganie postanowień zawartych w statucie przedszkola. W swej działalności kieruje się zasadą partnerstwa i obiektywizmu. Wnoszone sprawy rozstrzyga z zachowaniem prawa oraz dobra publicznego, w związku z tym wydaje zalecenia wszystkim statutowym organom przedszkola, jeśli działalność tych organów narusza interesy placówki i nie służy rozwojowi ich wychowanków.

6.       Problemy i spory wewnętrzne w ramach organów załatwia zarząd organu, a w dalszej kolejności zebranie ogólne tego organu.

7.       Problemy sporne między organami rozwiązuje się:

 

a)       rozwiązanie problemu, sporu na drodze negocjacji pomiędzy zarządami tych organów na wspólnym posiedzeniu tych zarządów ze spisaniem protokołu uzgodnień,

b)       rozwiązanie problemu, sporu na wspólnym posiedzeniu zarządów organu z udziałem dyrektora przedszkola i spisanie protokołu uzgodnień,

c)       zwrócenie się o pomoc do organu prowadzącego z prośbą o udział przedstawiciela tegoż organu w negocjacjach na wspólnym posiedzeniu tych organów i spisanie protokołu uzgodnień,

d)       zwołanie posiedzeń zebrań ogólnych tych organów i wystąpienie dyrektora przedszkola z wnioskiem o rozwiązanie i zmiany tych organów.

 

 

ROZDZIAŁ  IX

POSTANOWIENIA KOŃCOWE

§ 26

Statut obowiązuje w równym stopniu wszystkich członków społeczności przedszkolnej – nauczycieli, rodziców, pracowników obsługi i administracji.

 

§ 27

Dla zapewnienia znajomości statutu przez wszystkich zainteresowanych ustala się:

 

a)       wywieszenie statutu na tablicy informacyjnej dla rodziców,

b)       udostępnianie statutu przez dyrektora przedszkola.

 

§ 28

Regulaminy działalności uchwalone przez organy działające w przedszkolu nie mogą być sprzeczne z postanowieniami niniejszego statutu.

 

§ 29

Przedszkole prowadzi i przechowuje dokumentację zgodnie z odrębnymi przepisami.

 

§ 30

Zasady gospodarki finansowej i materiałowej przedszkola określają odrębne przepisy.

 

§ 31

Tekst jednolity statutu wchodzi w życie z dniem 02.01.2013.

 

Aktualności

Kontakt

  • Przedszkole Miejskie nr 2
    ul. Kunickiego 8a, 66-620 Gubin
  • (068) 455-81-72